LYS Açık Uçlu Soru Nedir? Ne Zaman Uygulanacak?

LYS Açık Uçlu Soru Nedir

LYS açık uçlu soru hakkında merak edilenler belli oldu. Açık uçlu sorular nedir, ne zaman uygulanacak, ÖSYM tarafından yapılan duyuru ile belli oldu.

LYS açık uçlu sorular tüm eğitim camiasının gündemine oturdu. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç‘ın LYS’de açık uçlu sorulara yer verilmesi konusundaki açıklaması merak uyandırmıştı.

LYS sınavında açık uçlu soruların nasıl olacağı ve ne zaman uygulamaya konacağı belli oldu. YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, LYS sorularının açık uçlu olacağını şu sözlerle dile getirdi: “Üniversiteye girişteki ikinci aşama olan LYS’de öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışmasını sağlayacak şekilde az sayıda soru sorulacağını ifade edebilirim. Öğrencilerimizi hiçbir şekilde tedirginliğe sevk etmemiz lazım. Açık uçlu soruya yavaş yavaş geçilecek. Bu bağlamda öğrencilerimizin açık uçlu sorularla tanışmasını istiyoruz.”

LYS Açık Uçlu Soru Nedir?

Açık uçlu soru; evet ya da hayır olarak cevaplanamayan, seçenekleri bulunmayan, adayın yazarak cevap vermesi istenen yazılı sorularını ifade eden soru tipidir. Adayların açık uçlu sorularda, sorunun şıkları olmadığı için eleme yapma şansları da olmayacak. Sorulan soru karşısında cevabı bildiği şekliyle yazarak vermesi istenecek.

LYS Açık Uçlu Soru Örneği

LYS Açık Uçlu Sorular Ne zaman Uygulanacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlanan 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kılavuzunda, 2017 Haziran ayında uygulanacak sınavda belirli sayıda açık uçlu sorulara yer verileceği belirtildi.

ÖSYM’nin yaptığı duyuruya göre 2017 LYS’lerde sorulacak açık uçlu soruların dağılımı şu şekilde olacak:

  • LYS-1 (Matematik):  Matematik Testi (3)
  • LYS-2(Fen Bilimleri): Fizik Testi (1), Kimya Testi (1), Biyoloji Testi (1)
  • LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): Coğrafya (1), Türk Dili ve Edebiyatı Testi (2)
  • LYS-4 (Sosyal Bilimler): Tarih Testi (1), Coğrafya Testi (1) ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi (1)
  • LYS-5 (Yabancı Dil): Yabancı Dil Testi (3)

ÖSYM’nin LYS Açık Uçlu Sorular hakkındaki açıklamasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2017 LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4, LYS-5 Açık Uçlu Soru Örneklerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir…