Mahalli Yerleştirme Sistemi Nedir?

Mahalli Yerleştirme Sistemi

TEOG sınavının yerine getirilecek sistem açıklandı. Yeni uygulamanın adı “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” oldu. Kısaca “Mahalli Yerleştirme Sistemi.”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz daha önce uygulamadan kaldırılan TEOG sınavının yerine getirilecek uygulamayı açıkladı. Bakan Yılmaz, TEOG’un yerine gelecek yeni uygulamaya “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” adı verildiğini bildirdi. Bu sistemin en temel özelliği isteğe bağlı bir sınav olması. Yani sınava girme zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Sınava girmeyen öğrenciler ise evine yakın okula gidecek.

TEOG sistemi yerine, çocuğu 6. sınıftan itibaren sınava hazırlayacak bir sistem değil de stresi kaldırarak, basit, kolay ve anlaşılır bir sistem getirdiklerini anlatan Bakan Yılmaz, “Bizim sistemimiz şu: Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini getirdik. Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirilecek.” ifadelerini kullandı.

“Yeni sistemin temel felsefesi sınava girmek isteğe bağlı”

Yeni sistemde sınava girmek isteğe bağlı olacak. Yani ülke genelinde belirlenen farklı illerdeki sınırlı sayıdaki okula sadece isteyen 8. sınıf öğrencileri girecek. Bu liselerin ismi ve sayısı mayıs ayında açıklanacak. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu olmayacak. Mevcut TEOG’da ise mutlaka sınava girme zorunluluğu vardı. Sınav mecburiyeti bu uygulamayla ortadan kalkmış oldu. 5 tercihte bulunulacak. Her okul türüne göre seçim yapılabilecek. Hiçbir öğrenci istemediği okul türüne yerleştirilmeyecek.

Özel Okullar Kendi Sınavlarını Yapabilecek

Okulların kapasitesinin üzerinde bir başvuru olması durumunda okul başarı puanı esas alınacak. Özel okullar ise isterlerse kendi sınavlarını yapabilecek, isterlerse 8. sınıf öğrencilerinin girdiği bu sınavın sonucuna göre öğrenci alımı yapabilecekler.

Sistem Önerilere Açık

İsteyen herkes önerilerini Milli Eğitim Müdürlükleri, Bakanlığın internet sayfası, Twitter adresi ve elektronik posta adresleri üzerinden iletebilecek. Önerilerin artı ve eksilerinin değerlendirildikten sonra artıların eksilerden fazla olması durumunda tekliflerin kabul edilebilecek.

Sınavın Uygulanış Şekli Nasıl Olacak?

  • Sınav haziran ayının ilk haftasında yapılacak ve yine haziran ayı içerisinde en kısa sürede sonuçları açıklanacak.
  • Sınava girmek isteyen öğrenciler sınava kendi okullarında girecekler.
  • Sınavda çoktan seçmeli sorular yer alacak.
  • Sınav tek oturumdan oluşacak.
  • Sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden oluşacak.
  • Sınav 60 sorudan oluşacak ve 90 dakika süre verilecek.
  • Sınavda temel derslerden sorular sorulacak. Bunlar Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Fen Bilgisi ve Yabancı Dil sorularından oluşacak.
  • 8. Sınıf müfredatı ağırlıklı olmak üzere 6, 7 ve 8. sınıf ders müfredatına ve kazanımlara uygun şekilde yapılacak.

İlginizi Çekebilir…