TEOG Kalktı! İşte Yerine Gelecek Sistem

Teog Kalktı

2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren SBS yerine uygulanmaya başlanan TEOG sınavı artık yapılmayacak.

TEOG‘un kaldırılacağı haberinin ardından hem öğrenciler, hem veliler yerine gelecek yeni sitemi merakla beklemeye başladılar. Mill’i Eğitim Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan sisteme göre ortaokulda her ders için yapılacak yazılı sınavlardan bir tanesinin merkezden yapılması planlanıyor.

TEOG Yerine Nasıl Bir Sistem Gelecek

TEOG, 8. sınıfın ilk ve ikinci sömestrdeki yapılan sınav sistemiydi. Bu sisteme göre öğrenciler aldıkları puanların ortalamasına göre bir liseye yerleşiyordu. Bunun yerine her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınacak. Diploma notuna göre yapılacak yerleştirmede adrese dayalı kayıt sistemi uygulanacak.

Nitelikli Liseler İçin Baraj Uygulaması

Galatasaray Lisesi, İzmir Fen Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi gibi nitelikli liseler ile özel ve yabancı özel okullar için baraj puanı uygulanacak. Bu sınava giren öğrencilerden belli bir seviyenin üzerinde puan alan öğrenciler bu okullara başvurabilecek. Fen liseleri gibi okullar için yine merkezi bir sınav yapılması ya da okulların kendi sınavlarını yapması düşünülüyor. Okulların kendi sınavlarını yapması seçeneği daha çok öne çıkmakta. Özel bir lisenin yapacağı sınav, diğer liseler de geçerli sayılabilecek. Uygulanacak baraj sistemiyle sadece not ortalaması yüzde 10’luk dilime giren öğrenciler bu sınavlara girebilecek.

Yapılacak sınavlarda test yerine açık uçlu sorular sorulması planlanıyor. Ayrıca ilk kez bu yıl öğrencilerin kültürel, sosyal, sanatsal ve sportif faaliyetlerinin kayıt altına alınarak değerlendirmede etkili olacak. Bu alnlardaki başarıları ortalamaya dahil edilebilecek.

LYS Açık Uçlu Soru Nedir? Ne Zaman Uygulanacak?

İlginizi Çekebilir…