Üniversiteye Girişte Yeni Sistem: Yükseköğretim Kurumları Sınavı – YKS

YKS

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, adayları ilgilendiren yeni üniversiteye giriş sistemini açıkladı. Sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı, YKS.

Üniversite hayali kuran milyonlarca adayı ilgilendiren yeni sistemin nasıl bir model olacağı YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından açıklandı. 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak üniversite giriş sınavının yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı, kısaca YKS.

Sınav İki Oturumdan Oluşacak

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) iki ayrı oturumdan oluşacak. Öğleden önce yapılacak ilk oturumda, Temel Yeterlilik Testi uygulanacak. Bu testte 40 Türkçe, 40 Matematik sorusu sorulacak.  Öğleden sonra uygulanacak ikinci oturumda ise lise müfredatına dair bilgisi esas alınacaktır. Bu oturumda 40 adet Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, 40 adet Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), 40 adet Matematik ve 40 adet Fen Bilimleri sorularından oluşmak üzere dört test yer alacak. İki oturum arasında adaylar için öğlen arası verilecek.

YKS Sınav Takvimi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı, Dil sınavı hariç Haziran ayının bir hafta sonu Cumartesi günü yapılacak iki oturumlu bir sınavla gerçekleşecek. Yabancı Dil sınavı ise aynı hafta sonu Pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecek ve soru sayısı 80 olacak.

Ön Lisans İçin 150, Lisans İçin 180 Puan Şartı

Temel Yeterlilik Testi’nden en az 150 puan alan adaylar, yüksekokullara giriş hakkı kazanacak. Temel Yeterlilik Testi’nden en az 180 puan ve üzerinde alan adaylar ise Lisans Programlarını tercih edebilecek.

Temel Yeterlilik Testi’nden 200 ve üzeri puan alan adaylar, dilerlerse bu puanlarını bir sonraki yıl için de kullanabilecekler.

Özel Yetenekle Öğrenci Alan Programlar

Özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanı bu yıl da aynı tutuluyor. Temel Yeterlilikler Testi’ne giren ve Temel Yeterlilik Puanı en az 150 olan adaylar Özel Yetenekle Öğrenci Alan Lisans programlarını tercih edebilecekler.

OBP Hesaplaması

Ortaöğretim Başarı Puanı’nın hesaplanmasında herhangi bir değişikliğe gidilmiyor. Yerleştirme puanlarına etkisi geçen seneki gibi aynı oranda olacak. Meslek lisesi mezunlarına geçen seneki alan odaklı ek puan uygulamasına devam edecek. Engelli adaylara yönelik düzenlemelerin uygulanmasına ise devam edilecek.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayın.

İlginizi Çekebilir…