YKS Tarihleri Açıklandı, Sınavın İçeriği Değişti!

YKS Ne Zaman

Yeni üniversiteye giriş sistemi olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) tarihleri açıklandı. Ayrıca Fen Bilimleri testi, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testleri tekrar sınava dahil edildi.

Geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından yeni üniversiteye giriş sistemi olarak açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS ne zaman yapılacak merak ediliyordu.

Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre; Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 23 Haziran 2018 Cumartesi sabah, ikinci oturum 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil Sınavı ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılacak.İkinci oturumda ve Dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmediği belirtildi. Daha önce her iki oturumun da Cumartesi günü, dil sınavının ise Pazar günü yapılacağı açıklanmıştı. Daha önceki açıklamayı okumak için tıklayın.

Yapılan en önemli değişiklik ise, daha önce içeriği açıklanan Temel Yeterlilik Testinde yapılan değişiklik oldu. Buna göre 40 Türkçe sorusuna ek olarak 20 Sosyal Bilimler sorusu ve 40 Matematik sorusuna ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu daha sorulacak. Sosyal Bilimler Testinin içeriğini Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe ve Tarih konuları oluştururken, Fen Bilimleri Testinin içeriğini Fizik, Kimya ve Biyoloji konuları oluşturacak.

YÖK tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada; “Yükseköğretim Kurulu’nun topluma hizmet temel fonksiyonu göz önünde tutulduğunda paydaşların görüşlerine ve eleştirilerine dikkate alması tabiidir. Bu çerçevede yapılan müzakere ve analizler neticesinde Yükseköğretim Kurulu olarak yeni ölçme ve değerlendirme sistemine “tedrici geçişi” de dikkate alarak öğrencilerimizin, ailelerinin ve kamuoyunun kaygılarını azaltıcı ve giderici yönde, TYT’de kısmi değişiklikler yapılmıştır.” denildi. Açıklamanın tam metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hangi Konudan Kaç Soru Çıkacak?

Sınavda toplam 120 soru sorulması kararlaştırıldı. YKS’nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi sorularının dağılımı özetle şu şekilde olacak:

  • Türkçe: 40 soru
  • Sosyal Bilimler: Coğrafya(5), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi(5), Felsefe(5), Tarih(5), Toplam 20 soru
  • Matematik: 40 soru
  • Fen Bilimleri: Fizik(7), Kimya(7), Biyoloji(6), Toplam 20 soru

Süre 135 dk, Ücret ise tahmini 120 TL

YKS sınav süresi 135 dakika olarak belirlendi. Sınav ücretinin ise iki sınav için 120 TL olması planlanıyor. Sınav ücretine ait kesin bilgi başvuru kılavuzunda ve ÖSYM’nin web sayfasından duyurulacak.

İlginizi Çekebilir…